مـجـتـمـع مـسـکـونـی اسـپـیـنـر
Spiner Housing Complex
2020
Architecture
Esfahan, Esfahan

خانه مکانی است که باید نور و هوا داشته باشد، دلباز و راحت باشد و برای استفاده‌کنندگان «حس تعلق» ایجاد کند.مجموعه‌ی اسپینر برای صد واحد مسکونی برنامه‌ریزی شده بود که قرار بود این همه آدم در کنار اصلی‌ترین فلکه‌ی سپاهان‌شهر در قالب یک مجموعه‌ی مسکونی، خانه‌دار بشوند. ساختمان‌های سه طرف دیگر این فلکه همگی عمومی بودند، مثل مسجد جامع شهر، یک رستوران و یک مجتمع تجاری بزرگ. ولی این خانه‌ها برای زندگی نیاز به فضایی آرام داشتند، فضایی که حریم خصوصی داشته باشد و با یک فضای واسط، به شهر متصل شود. فضایی که مانند الگوی خانه‌های قدیمی با طبیعت در ارتباط مستقیم باشد، مثل یک حیاط بزرگ.
و چون تعداد زیادی خانه بودند می‌توانستد دور هم جمع بشوند و یک حیاط بزرگ و سبز را در دل توده‌ی ساختمانی برای همدیگر به وجود بیاورند و انگار یک باغ سبز کنار فلکه ساخته شده که این باغ دیواره‌ی مشبک دارد و این دیواره‌ی مشبک 100 واحد خانه هستند که با هم طوری ترکیب شدند که هر خانه هم یک حیاط داشته باشد.
به خاطر فرم دایره شکل مجموعه، فاصله‌ی هر خانه تا خانه‌ی روبروی خودش 40 متر است و همیشه خورشید به داخل حیاط مرکزی می‌تابد. حیاط مرکزی‌ای که فضای نیمه‌خصوصی خانه‌هاست، به صورت پلکانی طراحی شده، طوری که فضاهای رفاهی مجموعه زیر پلکان جانمایی شده و به این ترتیب حیاط زنده‌تری را به وجود آورده است.
رینگ اول در طبقه‌ی همکف، به لابی مجموعه و چند واحد تجاری اختصاص پیدا کرده تا مفصلی باشد بین بیرون و درون مجموعه. راهروهای مجموعه طوری سازماندهی شدند که هر راهرو به 5 واحد دسترسی میدهد و به این طریق حسی از همسایگی را بین خانه‌ها به وجود بیاورد.
تمام ارتباطات عمودی و افقی واحدها از داخل حیاط مرکزی است و به این ترتیب همه‌ی استفاده‌کنندگان همیشه با فضای سبز مرکزی در ارتباط هستند.

گروه طراحی: علی شیخ‌الاسلام / هیوا اعتمادی
همکار طراحی: حسین پنجه‌پور
تیم طراحی: ستاره سلیمانی / مهسا مرادی / پدرام بهادران
مشاور طرح: ادیب ایروانی / علیرضا شاهی
ماکت: وازریک ملکنیان
پرزنت و گرافیک دیجیتال: مهسا مرادی